WHOEY PROTEIN VS KREATIN: EGYIK JOBB, MINT A MÁSIK?
Hacsak nem vagy teljesen új a testépítés világában, valószínűleg hallottál már mindkettőről tejsavó fehérje és kreatin . Ha nem, ez a cikk jó bevezetőként szolgál az alapokhoz. Valószínűleg ez a két legnépszerűbb testépítő táplálékkiegészítő a világon, ezért érdemes megismerkedned velük, ha komolyan szeretnél venni erőfeszítéseidet.
De miben különböznek ezek az anyagok? Nos, szinte ellentétesek, mert két teljesen különböző módon működnek. Egyszerűen fogalmazva, a tejsavófehérje olyan táplálék-kiegészítő, amelynek célja, hogy koncentrált formában biztosítsa a szervezet számára az összes szükséges fehérjét. A kreatin egy teljesítményfokozó, amely úgy fejti ki hatását, hogy növeli a szervezet könnyen elérhető energiakészletét. Ez hosszabb és intenzívebb edzéseket tesz lehetővé, ezért sok testépítő a kreatin hatékonyságára esküszik.
Hogyan működik a Whey Protein?
A tejsavófehérje a sajtkészítési folyamat mellékterméke. Miután a tejet aludni hagytuk, és az összes szilárd anyagot leszűrtük, a tejsavó marad a folyadék. Érdekes megjegyezni, hogy az emberi anyatej nagy mennyiségben tartalmaz tejsavófehérjét.
A tejsavófehérje egyik megkülönböztetett előnye, hogy tartalmazza az összes esszenciális aminosavat, amely a megfelelő növekedéshez és karbantartáshoz szükséges. Az aminosavak szintén nagyon fontosak a megfelelő izomnövekedéshez. Az aminosav-származékok az izom- és szervszövetek nagy százalékát teszik ki. A szervezetnek 20 különböző aminosavra van szüksége az optimális egészség megőrzéséhez. Szerencsére a szervezet képes előállítani ezen aminosavak nagy részét. Kilenc aminosav van, amelyet a szervezet nem tud előállítani, ezért ezeket táplálékkal kell bevinni. A tejsavófehérje mind a kilencet tartalmazza esszenciális aminosavak miközben nagyon kevés zsírt tartalmaz, annak ellenére, hogy tejtermék.
Magas fehérjetartalma miatt a tejsavó anabolikus reakciót vált ki az izmokban. Az anabolikus reakció egy kémiai reakció, amely az izmok belsejében megy végbe. Az anabolikus reakciók azok, amelyek során a szervezet felépíti magát és új szöveteket hoz létre. Ennek ellenkezője egy katabolikus reakció lenne, amely a bioanyag lebomlásával jár.
A kutatások ismételten kimutatták, hogy a fehérje-kiegészítés növeli a testsúlyt anélkül, hogy jelentős zsírt termelne. A tanulmány azonban azt is megállapította, hogy a túlevők nem híztak annyit, amikor megszüntették a fehérjebevitelüket. Ez azt sugallja, hogy a fehérje valójában több zsírt okozhat, ha túlevéssel párosul.
Hogyan működik a kreatin?
A kreatin másképp működik mint egy egyszerű fehérje-kiegészítő. Nem tartalmaz fehérjét, de segít a szervezetnek a fehérjék és más energiaformák hatékonyabb feldolgozásához. A kreatin egy természetes anyag, amelyet a szervezet kis mennyiségben termel.
Hosszú ideig nem volt túl sok jó kutatás a kreatinról és annak az emberi szervezetre gyakorolt hatásairól. A kreatin fitnesz-kiegészítőként való széles körben elterjedt használata azonban kiterjedtebb tanulmányokat indított, amelyek új megvilágításba helyezték a kérdést.
Ahhoz, hogy megértsük, hogyan működik a kreatin, meg kell értened két anyagot, az ATP-t és az ADP-t. Ezek alapvetően a test energiavalutái. A tested által felvett összes energia e két anyag valamelyikévé alakul. Tekintsd úgy, mint egy nemzetközi valutaváltót: a szervezeted mindenféle energiát vesz fel különféle forrásokból, de ezt az egész energiát olyan formátumba kell alakítani, amelyet a szervezet felhasználni tud. Az ATP és az ADP szükség szerint átalakulhat egymással, mivel mindkettő hasonló funkciót tölt be.
A kreatin működik a szervezet ATP-készletének növelésével. Amikor ez az anyag felszívódik, kreatin-foszfáttá válik. Ezt a kreatin-foszfátot a szervezet ATP-termelésének elősegítésére használják. Ez több energiát juttat az izmokhoz, és így több üzemanyagot biztosít a növekedéshez. Az izmaid egyébként természetesen tartalmaznak kreatint, így nem adsz hozzá semmit, aminek nem kellene lennie.
Érdekes módon a kutatás kimutatta, hogy a kreatin nem igazán segíti az edzés állóképességét. Mivel több energia jut el gyorsabban az izmokhoz, az ellenkezőjét várnánk. Ez azonban azzal magyarázható, hogy a szervezet a felesleges ATP-t izomtermelésre és testépítésre használja fel. Mivel az összes energia ezekre az anabolikus reakciókra irányul, ez nem okoz nagy változást a fizikai állóképességedben.
Tehát a kreatin célja, hogy segítsen a legtöbbet kihozni minden edzésből. Nem az a célja, hogy növelje az állóképességet, és nem biztosít tápértéket. Ez nem szteroid, vagy bármi, amihez hasonló, de anabolikus reakciót vált ki, amely elősegíti az izomépítést.
Vannak-e biztonsági kockázatok e kiegészítők bármelyikénél?
Mindkét anyag biztonságosnak tekinthető. Nem lenne okos azonban csak azt feltételezni, hogy a szakértők igazat mondanak. Néha a „szakértőket” megveszik és megfizetik, néha pedig egyszerűen tévednek. Ezért kutatást kell végeznie, és meg kell határoznia, hogy ezek a kiegészítők biztonságosak-e az Ön számára.
A következő tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a kreatin nem hordoz jelentős egészségügyi kockázatot normál szinten fogyasztva. Ezt a vizsgálatot 21 hónapon keresztül végezték, így előfordulhat, hogy nem méri fel az összes lehetséges hosszú távú tényezőt.
Hasonló tanulmányok gyakran azt találták, hogy a kreatinnak nincsenek negatív mellékhatásai, amelyeket a tudomány azonosítani tudna. Ennek ellenére van egy mellékhatása: a testsúly enyhe növekedése. Ez a súlygyarapodás azonban valószínűleg inkább az izomgyarapodásnak köszönhető, mint a felesleges zsírnak.
Következtetés: melyik a jobb?
Most elérkeztünk az ítélethez. Melyik a jobb ezek közül a kiegészítők közül? Nehéz megmondani. Mindkét anyag nagyon biztonságosnak tűnik, és mindkettőről bebizonyosodott, hogy bizonyos előnyökkel járnak. Az egyetlen igazságos következtetés ebben az esetben az, hogy mindkét kiegészítő egyformán hatékony. Nem igazán tudjuk megítélni a kreatint a tejsavófehérje szabványai alapján (vagy fordítva), mivel ezeket a kiegészítőket két különböző célra szánják.
A legjobb eredmény érdekében tejsavófehérje és kreatin használatát javasoljuk. Mivel ezek a termékek két különböző célra készültek, használatuk során nincs konfliktus. A tejsavófehérje nagyszerű módja annak, hogy az izmokat a folyamatos növekedéshez szükséges tüzelőanyaggal lássa el, a kreatin pedig nagyszerű módja annak, hogy biztosítsa az összes szükséges ATP-t. Ha ezt a két terméket együtt használod, akkor egy erős 1-2 ütést kapsz, amely többféleképpen segíti az izmaidat.