AMINO SPIKING? AZ ÖN FEHÉRJE-KIEGÉSZÍTŐJE MINDEN AZ, HOGY AZT ÍRJA?
Amikor 25 gramm fehérjét tartalmazó fehérjeport vásárol, feltételezi, hogy a fehérje mennyisége pontosan annyi, amennyit minden adaggal kap. Mi lenne, ha azt mondanám, hogy ez nem az igazság? Ha fehérjeport vásárol az élelmiszerboltból, akkor valószínűleg olyan keveréket vásárol, amely részben töltőanyag. Ez a korok fitneszbotránya, és az egyik oka annak, hogy a táplálékkiegészítő ipar nyereséget termel. Ezt a gyakorlatot manapság „aminotüskésítésnek” nevezik, és ezt érdemes szem előtt tartani, amikor fehérjeport vásárol.
Mi az az Amino Spiking?
A „protein spiking” vagy „nitrogén spiking” néven is ismert amino-kiütés az, amikor a gyártó olcsó töltőanyagot ad a fehérjéhez, például maltodextrint és kevésbé fontos aminosavakat, például glicint és taurint. Hasonlóan a burgonyazacskó levegőjéhez, az aminosav-kiegyenlítés lehetővé teszi a gyártó számára, hogy azt állítsa, hogy adagonként több fehérjét kap, mint az igazság, vagyis ez a 25 gramm fehérje 20 gramm vagy kevesebb is lehet.
Hogyan megengedett az Amino Spiking?
Az aminoszaggatás meglehetősen megtévesztő. Ha egy vállalat egy por fehérjetartalmát szeretné tesztelni, el kell küldenie egy nitrogéntartalom-tesztre (NCT). Mivel a fehérje kötést képez a nitrogénnel, a keverékben lévő nitrogén mennyisége segít meghatározni a fehérje mennyiségét. A fehérje mennyiségének növelése érdekében a gyártók a keveréket tele pumpálják szabad formájú aminosavakkal, például glicinnel és taurinnal, amelyek szintén fehérjeként jelennek meg a tesztben.
Hogyan megengedett ez az USA-ban? A Food and Drug Administration (FDA) irányelveiben kiskapu található. Az FDA megmondja, hogy milyen összetevőket lehet és nem, valamint azt, hogy mit nevezhetünk étrendi fehérjének. Az FDA szerint azonban a tiszta aminosavak nem fehérjeforrások, de arról sem mondanak semmit, hogy mennyi aminosavat kell tartalmaznia egy fehérjepornak.
A különbség az ‘Amino Spiking’ és az ‘Fortifying with Amino Acids’ között.
Minden fehérje aminosavakból áll, és egyes teljes értékű élelmiszerek aminosavtartalma magasabb, mint mások. Egyes gyártók növelik az aminosavak mennyiségét fehérjekeverékeiben, hogy azok táplálkozási szempontból teljesebbek legyenek. Amikor egy gyártó ezt a táplálkozási profil javítása érdekében teszi, azt „aminosavakkal való dúsításnak” hívják. Ez elfogadható. Valójában azt szeretné, ha a fehérjepor minden esszenciális aminosavat tartalmazna.
Ez azt jelenti, hogy ha egy gyártó elárulja a fogyasztó bizalmát, és nem tünteti fel, hogy extra aminosavakat ad hozzá, ezt „amino-spikingnek” nevezik. Az aminosavak hamis reklámozása, mert úgy gondolja, hogy adagonként több fehérjét kap, mint amennyit ténylegesen elfogyaszt.
Aggódnom kell?
Egészségügyi szempontból nem. Nincs miért aggódnod. Néhány extra aminosav fogyasztása nem lesz negatív hatással az egészségére. Más töltőanyag-összetevők, például a maltodextrin, hozzáadhatnak némi kalóriát, de ez nem számít bele a fehérjébe.
Amiatt aggódnia kell, az az a tény, hogy a gyártók a paritáson aluli keverékeket használnak a haszonkulcs növelésére, és vásárlásra bocsátják, miközben azt állítják, hogy Ön olyan fehérjeport vásárol, amely adagonként x mennyiségű fehérjét tartalmaz.
Honnan tudhatom, hogy a jelenlegi fehérjeporomban aminosav van?
Először is nézzük meg, hogyan lehet különbséget tenni a tüskés aminosavak és az aminokkal dúsított keverékek között. Ha a gyártó közvetlenül a kiegészítő címkéjén feltünteti, hogy aminosavakat adtak hozzá, a por „tipikus aminosavprofillal” rendelkezik, vagy ha az aminosavak közvetlenül szerepelnek az összetevők között, akkor tudja, hogy a fehérjepor dúsított. Abban az esetben, ha ezek az állítások hiányoznak, előfordulhat, hogy aminosavval gazdagított fehérjeporral rendelkezik.
Más módok annak kiderítésére, hogy Ön A fehérjepor aminosavakat tartalmaz:
- Ár – ha a vásárolt fehérjepor lényegesen olcsóbb volt, mint a többi azonos méretű fehérjepor, akkor valószínűleg megemelkedett benne az aminosav.
- Hozzávalók – ha a glicin és a taurin szerepel az összetevők között, akkor az meg van emelve.
- kreatin – Ha egy por nem tünteti fel a kreatin mennyiségét grammban, de előkelő helyen szerepel az összetevők listáján, akkor előfordulhat, hogy a por kreatinnal van feljezve.
- Szabadalmaztatott keverék – Ha a „védett keverék” kifejezést látja a címkén, de a tényleges aminosav-keveréket nem hozták nyilvánosságra, akkor aminosav-kiütésre gyanakodhat.
Mely fehérjeporok nem aminosavak?
Három olyan fehérjepor, amelyek kiváló minőségű összetevőket tartalmaznak, amelyek nem lettek fehérjedúsítva:
- Gaspari Nutrition IntraPro 100% Whey Protein – Az IntraPro keverék nem tartalmaz meglepetéseket, csak közvetlenül tejsavó izolátumokat, tejsavó-hidrolizátumokat és tejsavó-koncentrátumokat. Rögtön az üvegen látszik, hogy a fehérje esszenciális aminosavakat is tartalmaz, és nincs haszontalan töltőanyag.
- A Gaspari Nutrition bizonyítottan miért hidrolizált tejsavó izolátum – Ez a tejsavó a legtisztább formájában. 25 g fehérje, 5,5 g BCAA és minimális szénhidrát, amelyek biztosítják az izmok gyors felszívódását és táplálását.
- Gaspari Nutrition Real Mass Advanced Weight Gainer – A tömegnövelő porral kapcsolatban az a helyzet, hogy gyakran mindenféle adalékanyaggal felpumpálják, hogy segítsen a tömegnövelésben. Meg fogod tapasztalni, hogy a Gaspari Real Mass por nem téved. Nyilvánvaló, hogy a Real Mass minden adagban 1000 kalóriát, 47 gramm fehérjét, kreatint és BCAA-t tartalmaz közvetlenül a címkén és a táplálkozási panelen. Ez minden, amit csak akarsz, és semmi több.