A KETO-DIÉTÁK ALKALMAZÁSA AZ Idegrendszeri zavarok KIEGÉSZÍTŐ KEZELÉSEKÉNT

Off By

A 90-es évek elején volt egy film Lorenzo olaja címmel, ahol Michaela és Augusto Odone története dacolt az orvosi diagnózissal, amikor orvosi kezelést kerestek fiuk, Lorenzo számára, aki adrenoleukodystrophiában, egy ritka neurológiai rendellenességben szenvedett. Akkoriban egy speciális diéta alkalmazása a neurológiai rendellenességek leküzdésére bonyolult volt és gyakran megbántott; de az évekig tartó orvosi kutatások kezdik kideríteni, hogy talán a Lorenzo’s Oil, az olajsav és az eurinsav 4:1 arányú különleges keveréke olíva- és repceolajból, valóban segíthet.

Nos, mi köze van az olajkeveréknek a ketogén diétához és a neurológiai rendellenességekhez? Ez a keverék zsírsavakból áll – ugyanazokból a zsírsavakból, amelyeket a ketogén diéta hangsúlyoz.

Bár a kutatás folyamatban van, a ketogén diéta a közelmúltban visszatért a neurológiai rendellenességek kezelésének fényébe. Itt van minden, amit tudnia kell az étrendről, és arról, hogyan kezelheti, és bizonyos esetekben gyógyíthatja a neurológiai rendellenességeket.

 

Gyakori és ritka neurológiai rendellenességek

Az emberiség több mint 600 neurológiai rendellenességet és állapotot ismer, és lehet, hogy még többnek nem voltunk tanúi. Ezen rendellenességek közül sok esetében a kezelés korlátozott. A neurológiai rendellenesség olyan betegség vagy állapot, amely az agyon, az idegeken és a gerincen keresztül érinti a szervezetet.

Íme néhány a leggyakoribb és ritka neurológiai rendellenességek közül:

  • Epilepszia
  • Sclerosis multiplex (MS)
  • Amiotróf laterális szklerózis (ALS)
  • Parkinson kór
  • Agyi neurodegeneratív betegség
  • Elmebaj
  • Disztónia
  • Alzheimer kór
  • Bloch-Sulzberger szindróma
  • Kauzalgia
  • Carpal Tunnel
  • Lyme-kór
  • Lou Gehrig-betegség
  • Szerzett agysérülés (ABI)
  • Traumás agysérülés (TBI)
  • Funkcionális és disszociatív neurológiai tünetek
  • Motoros neuron betegség
  • Myalgiás encephalomyelitis (ME)
  • Progresszív szupranukleáris bénulás (PSP)
  • Huntington-kór
  • Spinalis Bifida és Hydrocephalus

 

Az elmélet arról, hogy a keto-diéták milyen előnyökkel járnak a neurológiai betegségekben szenvedők számára

A ketogén diéta, amelyet néha keto-nak vagy KD-nek is neveznek, egy korlátozó diéta, amelynek számos formája van. A leggyakoribb mellékhatás az Atkins-diéta, egy alacsony szénhidráttartalmú és alacsony glikémiás indexű diéta. A ketogén diéta a magas zsírtartalmú és alacsony szénhidráttartalmú ételeket támogatja, amelyek ketózisba vonják a szervezetet. A zsírok metabolizálódnak és ketonokká alakulnak, és ezeket hasznosítja az agy a glükóz helyett – amely szénhidrátokból származik.

A ketonok kiváló energiát képviselnek, főként azért, mert ezek a molekulák kevesebb reaktív oxigénfajtát (ROS) termelnek, és kevésbé károsítják a szabadgyököket az agyban. Létezik a béta-hidroxi-butirát néven ismert keton is, amelynek fontos epigenetikai szerepe van azáltal, hogy befolyásolja a DNS-expressziót, fokozza a méregtelenítési útvonalakat az agyban, és stimulálja a sejtek g-protein receptorait.

Ez az elmozdulás a glükózról és a zsírról, mint fő energiaforrásról, a sarokköve a legtöbb elméletnek arról, hogy a ketogén diéta milyen előnyökkel jár a neurológiai rendellenességekkel küzdők számára. A kutatók úgy vélik, hogy az étrend megváltoztatja a neurotranszmittereket, a szinaptikus átvitelt, a mitokondriális diszfunkciókat és a reaktív oxigén szabályozását – ezek mind olyan mechanizmusok, amelyek számos neurológiai rendellenességet okoznak vagy súlyosbítanak. Az azonban, hogy ez hogyan működik, még mindig nem világos.

 

Kutatások és eredmények a keto diéta elfogadásához

Ennek ellenére a „hogyan” egy kicsit érthetőbbé válik. Publikált tanulmányok százai mutatnak rá arra, hogy a táplálkozás milyen alapvető fontosságú a neurológiai betegségek megelőzésében és kezelésében.

Számos tanulmány és eredmény született a ketogén étrend elfogadásáról. A diéta ma a gyermekek epilepsziájának egyik kiegészítő kezelése, különösen akkor, ha az epilepszia gyógyszerrezisztens formája (nem reagál a vényköteles gyógyszerekre). A kutatások kimutatták, hogy a rohamok az epilepsziás betegek körülbelül 50%-ánál javulnak, akik a klasszikus ketogén diétát, az úgynevezett 4:1 ketogén diétát alkalmazzák, amely négyszer annyi zsírt biztosít, mint a fehérje és a szénhidrát együttvéve. Ezen túlmenően, amikor a tudósok epilepsziás gyermekek agytevékenységét vizsgálták, a ketogén diétát követő betegek 65%-ánál javulást találtak az agyi mintázatban.

Egy másik neurodegeneratív betegség, amelyben az étrend kellő szerepet játszik, az Alzheimer-kór. Összefüggés van az inzulinrezisztenciát kiváltó magas cukortartalmú étrend és a demencia kialakulásához hozzájáruló étrend között. Az Alzheimer-kór megelőzésére és gondozására irányuló kutatás során egy kettős vak vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy a ketogén diétát követő Alzheimer-betegek kognitív képességei jelentős javulást mutattak azokhoz képest, akik nem alkalmazták ezt a diétát. Ennek egyik oka az lehet, hogy sejttenyészetekben a ketonok hatékonyak a béta-amiloid toxikus hatásai ellen, amely az Alzheimer-kór egyik kóros jellemzője. Úgy tűnik, hogy a keton-észterekkel történő kiegészítés csökkenti az amiloid plakkok jelenlétét az agyban.

Egy kontrollált vizsgálatban 152 Alzheimer-kóros beteget vizsgáltak, akik MCT-olaj-kiegészítőt (keton-észtereket) használtak. 45-90 nap elteltével az MCT-vegyületet kapó csoport kognitív működése javult, míg a placebo csoport funkciói tovább hanyatlottak.

Amint azt korábban említettük, a ketogén diétáról feltételezhető, hogy elősegíti a mitokondriumok helyreállítását. Parkinson-kórban a mitokondriális diszfunkció játszik szerepet az állapot kialakulásában. Egy kis kísérlet öt Parkinson-kórban szenvedő beteggel azt mutatta, hogy a ketogén diétára való áttéréskor minden egyes személy 43,4%-kal csökkentette pontszámát az egységes Parkinson-kór értékelési skálán. Ezenkívül a ketogén diétán lévő PD-ben szenvedő egerek és patkányok több energiával, jobb motoros működéssel és idegkárosodás elleni védelemmel rendelkeztek.

A Parkinson-kórhoz hasonlóan a motoros neuronokat érintő amiotróf laterális szklerózis (ALS) is mitokondriális diszfunkciót mutat. Míg humán vizsgálatokat nem végeztek, az ALS-ben szenvedő egereket ketogén diétára helyezték, és motoros állapotuk jelentősen javult a rendszeres étrenden lévő egerekhez képest.

A szklerózis multiplex (MS) olyan állapot, amely károsítja az idegeket, ami kommunikációs zavarokhoz, zsibbadáshoz, egyensúlyi problémákhoz, valamint motoros, látási és memóriazavarokhoz vezet. Az SM emellett csökkenti a cukor üzemanyag-forrásként való felhasználásának képességét. Egy 2015-ös áttekintés azt tárgyalta, hogy mivel a ketogén diéta elvezeti a szervezetet a cukorfogyasztástól, a keto-diéta segíthet a sejtek helyreállításában az SM-betegeknél. Ezenkívül egy közelmúltban végzett, de kis létszámú, 48 SM-beteg részvételével végzett kontrollált tanulmány arról számolt be, hogy a ketogén diétát követő csoportok életminősége jelentősen javult, és javult a koleszterin- és trigliceridszint, mint azoknál, akik nem követték a diétát.

Számos személyes beszámoló és dokumentumfilm is található az interneten, hasonlóan a Lorenzo olajhoz, amelyek a ketogén diéta hatékonyságát tárgyalják. Ennek ellenére, ha Ön vagy valaki, akit ismer, ki akarja próbálni a ketogén diétát, fontos mérlegelnie a rendkívül szigorú diéta felvételének előnyeit és hátrányait.

Következtetés

Ne feledje, hogy a ketogén diéta nem gyógymód – csak egy kiegészítő segítség, amely enyhítheti a súlyosságot, és csak az orvossal folytatott megbeszélést követően szabad alkalmazni. Ennek ellenére a kutatás és az eredmények ígéretesek!