Hogyan jön létre a tejsavó a tejből, és hogyan alakul át fehérjedús porrá

Off By

Tejsavó fehérje messze az egyik leggyakoribb kiegészítő. A sokféle típusban és ízben elérhető egyszerű port rengeteg cég kínálja, és rengeteg sportoló és alkalmi edző használja – mindannyian abban a reményben, hogy a tejsavót felhasználhatják egyéni céljaik eléréséhez.

Érdekes módon azonban sokan valójában nem tudnak annyit a tejsavóról. Mi ez pontosan? Honnan származik? Hogyan készül?

A legfontosabb: miért számít? A tejsavó előállításának megértése segíthet a sok mítosz és tévhit között, amelyek ezt a rendkívül hasznos kiegészítőt övezik.

Jóval azelőtt, hogy a tejsavó erőteljes, fehérjedús porrá alakulna, kicsi, de nagyon fontos darabja a tehéntejnek. A tehéntej általában 3,3 százalék fehérje és két különböző típusú fehérjét tartalmaz: tejsavót és kazeint. A tejsavó körülbelül 0,6 százaléka a tejben, míg a kazein nagyjából 2,7 százalékot tesz ki.

Annak ellenére, hogy a tejsavó a tehéntej alkotóelemeinek kevesebb mint 1 százalékát teszi ki, jelentős hatással van a táplálkozásra. Élelmiszerkutatók kifinomult technikákat alkalmaznak a tejsavó eltávolítására a tehéntejből, így fehérjével dúsított porok, szeletek, italok, anyatej-helyettesítő tápszerek és egyebek előállítására használhatók fel.

Ahol Minden Kezdődik

Történelmi szempontból a tejsavó valójában a sajtkészítési folyamat mellékterméke. Először valamilyen alvasztószert, például hőt vagy savat adnak a tejhez. Emiatt a tej szilárd része – a túró – felúszik a tetejére. És igen, a tejben van szilárd anyag. De az átlagos tejben ezek a szilárd anyagok feloldódnak a folyékony részben.

Az elválasztás befejezése után a túrót lefölözzük a tetejéről, és leszedjük sajttá. A maradék folyadékot savónak nevezzük. A tejsavó sokáig hulladéktermék volt a sajtkészítők számára. Néhány találékony egyén talált rá felhasználást, például más formájú sajtot, állati eredetű táplálékot vagy akár műtrágyát is, de – többnyire – ez egyfajta teher volt.

Igaz, a tejsavó tápértéke régóta ismert, de folyékony formájában nem kényelmes és nem étvágygerjesztő. Az edényben ülve a folyékony tejsavó általában betegesen halvány törtfehér, enyhén kesernyés ízű. Ezt senki sem akarja.

 

Végül azonban kiderült, hogy a tejsavó dehidratálható és porrá is őrölhető. Azt is megtudtuk, hogy a megfelelően kezelt tejsavónak nem kell olyan kellemetlen keserű ízűnek lennie. Életének ebben a szakaszában ezt a tejsavót „koncentrátumnak” nevezik. Az ebből készült termékek magas teljes értékű fehérjéket tartalmaznak, és tele vannak más rendkívül hasznos tápanyagokkal.

Az eljárás összetett, és a sajtgyártás alapvető összetevője. Így válik a tejsavó a tej apró összetevőjéből az Ön által ismert és szeretett tápláló fehérjeporrá.

Első lépés: A tejet hűtött tartályban szállítják a sajtkészítő létesítménybe.

Második lépés: A tejet pasztőrözzük, majd újra lehűtjük. Ezen a ponton a folyadék 80 százalék kazeint és 20 százalék tejsavót tartalmaz.

Harmadik lépés: A tejsavót eredeti folyékony formájában speciális enzimek segítségével választják el az alvadéktól. Innentől kezdve a kazeint különféle sajtokká érlelik.

Negyedik lépés: Kifinomult berendezéssel az élelmiszer-kutatók szűrik a folyékony tejsavót, hogy eltávolítsák a zsírt, a laktózt, az ásványi anyagokat és a vizet.

Ötödik lépés: Ez a lépés a kívánt tejsavófehérje-por típusától függően változhat. A tejsavót vagy mikroszűréssel tejsavófehérje-koncentrátummá, vagy ultraszűréssel tejsavófehérje-izolátumot készítenek. Egyes tejsavófehérje-izolátumok nulla gramm zsírt, laktózt és szénhidrátot tartalmaznak az ultraszűrési folyamat után. A tejsavófehérje-koncentrátum azonban kevésbé kimerítő szűrési eljárás után mindhárom komponenst eredményezheti.

Hatodik lépés: A folyékony tejsavófehérjét porlasztva szárítják porrá.

Hetedik lépés: A port tejsavófehérje-kiegészítőként értékesítésre csomagolják, vagy élelmiszeripari cégeknek küldik fehérjében gazdag termékek, például szeletek kifejlesztésére.

Nyolcadik lépés: Az emberek tejsavófehérje-port vagy tejsavófehérjével dúsított termékeket vásárolnak, fogyasztanak, és élvezik a kiegészítés számos diétás előnyét.

F urther Along

A tejsavókoncentrátum, amely mellett gazdag fehérjében, jó mennyiségű zsírt és cukrot is tartalmaz (laktóz formájában). Annak érdekében, hogy fehérjéjét… fehérjében gazdagabbá tegyék, egyes vállalatok még több feldolgozásnak vetik alá savójukat. Ez eltávolítja a zsírt és a cukrot, így olyan termék marad, amely nagyobb térfogatszázalékban tartalmaz fehérjét, de hiányzik sok más, a savóban természetesen előforduló tápanyag is. A címkén a tejsavófehérje ezen formáit „izolátumoknak” nevezik.

Időnként a dolgok ezen a ponton túl is haladnak. Egyes vállalatok enzimeket használnak a fehérje részleges megemésztésére, annak érdekében, hogy megkönnyítsék az emésztést. Ez egy érdekes lépés, tekintve, hogy a tejsavófehérje-koncentrátum már most is lenyűgöző sebességgel szívódik fel a szervezetben. Ezek a hidrolizátumoknak nevezett termékek általában sokkal drágábbak a feldolgozásukhoz szükséges többletmunkának köszönhetően.