Tények a tejsavófehérjéről
Mi az a tejsavófehérje?
A tejsavófehérje egy kiváló minőségű fehérje, amely természetesen megtalálható a tejtermékekben. Ez egy komplett fehérje, amely tartalmazza a szervezetnek szükséges összes esszenciális aminosavat, és könnyen emészthető. A tejsavófehérje emellett az elágazó láncú aminosavak (BCAA) egyik legjobb forrása, beleértve a leucint is, amelyről kimutatták, hogy serkenti az izomszintézist.
Hogyan készül a tejsavófehérje?
A tejsavó a tejben található két fő fehérje egyike. A tejsavófehérje a sajtkészítés során keletkezik, amely akkor kezdődik, amikor speciális enzimeket adnak a tejhez, ami az alvadék és a folyékony tejsavó elválasztását okozza. A túróból ezután sajtot készítenek. A folyékony tejsavót pasztőrözik és porrá szárítják különféle felhasználási célokra.
Minden tejsavófehérje egyforma?
A tejsavófehérje-termékek összetétele számos tényezőtől függ, többek között:
- A tej forrása
- Az előállítás módja
- Az előállított sajt típusa
- Egyedi gyártási specifikációk
Mi a különbség a tejsavófehérje-koncentrátum, a tejsavófehérje-izolátum és a hidrolizált tejsavófehérje között?
A tejsavófehérje-izolátum grammonként magasabb fehérjekoncentrációt tartalmaz, mint a tejsavófehérje-koncentrátum, mivel az egyéb összetevőket, köztük a laktózt, a zsírt, valamint egyes vitaminokat és ásványi anyagokat eltávolítják. Mindkettő egészségügyi előnyökkel jár, és különféle élelmiszerekben és porokban használják. A hidrolizált tejsavófehérje akkor jön létre, amikor a fehérjeláncok kisebb aminosavláncokra, úgynevezett „peptidekre” bomlanak. A tejsavófehérjének ezt a formáját leggyakrabban anyatej-helyettesítő tápszerekben, orvosi fehérje-kiegészítőkben és egyes sportitalokban használják.